SzklanySamuraj.pl

Coraz więcej smartfonów LG ma przyciski ma tylnej klapce, ale czy to rozwiązanie jest wygodne? Sprawdziłem to korzystając z LG G3.

Jak obserwujecie mnie na blogu nie od dziś to wiecie, że przez ostatnie dni testuję LG G3. W pierwszych wrażeniach specjalnie pominąłem przyciski na tylnym panelu, ponieważ takie rozwiązanie jest dla mnie nowością i mam co do niego więcej przemyśleń.

Na początku korzystanie z nich było dla mnie strasznie nieintuicyjne. Gdy chciałem zwiększyć głośność podczas oglądania filmów to ciągle o nich zapominałem i robiłem to przy pomocy wysuwanego paska powiadomień. Poza tym, wbrew temu co twierdzi LG mój palec wskazujący przeważnie jest nieco niżej, więc nie było to ukoronowanie naturalnych odruchów. To nie koniec wad, szukające palcem przycisków często dotykałem oczka aparatu i bałem się, że pewnego dnia nacisnę zbyt mocno, a ono pokryje się pajęczynką. Na razie nic takiego się nie stało, ale obawy pozostały. Jeśli myślicie, że ten akapit się kończy to jeszcze muszę Was rozczarować. Kolejnym dużym minusem jest to, że leżąc na plecach – czyli prawie zawsze – nie ma żadnego przycisku i gdyby nie wybudzenie podwójnym stuknięciem, byłoby to tragiczne rozwiązanie. Nadal nie jest idealnie, ponieważ nie ma możliwości zablokowania telefonu, gdy leży na stole. Ostatnią zauważoną przeze mnie wadą jest brak ergonomii, gdy chce się nacisnąć dwa przyciski (chociażby przy robieniu zrzutu ekranu). Może to ja mam za grube palce, a może po prostu klawisze są zbyt blisko siebie i trzeba się nieco nagimnastykować przy ich naciskaniu.

No dobra, minusy mamy za sobą, więc teraz warto przyjrzeć się plusom takiego rozwiązania. Najważniejszym jest to, że po kilku dniach rzeczywiście się do tego przyzwyczaiłem i korzysta mi się z przycisków na tylnym panelu dość wygodnie. Dosięgnięcie do nich nie sprawia mi żadnego problemu – mimo dość dużego rozmiaru samego urządzenia – a przy korzystaniu ze smartfona w poziomie nie trzeba się gimnastykować, żeby wyłączyć ekran czy zwiększyć głośność. Dodatkowo muszę też wspomnieć, że brak jakichkolwiek dodatków po bokach LG G3 pozytywnie wpływa na jego wygląd. Jest to na początku nieco dziwny widok, ale po przyzwyczajeniu zaczyna się dostrzegać jego zalety.

Najważniejsze pytanie brzmi, czy jest to bardziej komfortowe rozwiązanie niż standardowy układ, czyli przyciski na prawej krawędzi urządzenia? Zależy od telefonu. Mam obecnie na testach Xperię Z5 Compact i w niej klawisze zostały umiejscowione tak źle jak tylko można. Są zbyt nisko, przez co włączenie aparatu lub regulacja głośności dla większości ludzi będzie udręką. Na prawdę trzeba się postarać żeby to zrobić i niestety wraz z mijającymi dniami nie można się do tego przyzwyczaić. Jest to po prostu złe rozwiązanie. Za to w mojej Lumii 640 przyciski znajdują się wyżej i korzysta się z nich bardzo dobrze.

Czy ja chciałbym mieć takie klawisze na stałe? Ciężko powiedzieć, ma to swoje plusy, ale są także i wady. Na pewno jest to ciekawy pomysł i cieszę się, że LG się na nie zdecydowało. Mi ono nie przeszkadza po tych kilku dniach, ale też nie jest elementem, który jakoś specjalnie wpływa pozytywnie na korzystanie ze smartfona.

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • MaciejMaciej

  Author Odpowiedz

  O, jako że mam ten telefon to się wypowiem.
  U mnie na początku nie było podobnych problemów. Od razu się przestawiłem na tylne klawisze, tyle że zdawało mi się to bardzo… nienaturalne. Nie zdarzało mi się, bym trafił na obiektyw aparatu, bo dla mnie obydwie powierzchnie są po prostu… inne 😛 A jeśli chodzi o zablokowanie telefonu gdy ten leży – wystarczy na ekranie głównym telefonu stuknąć dwa razy w puste pole i voila :P. A jak podoba Ci się działanie telefonu? Zdarzają się przycinki/jest w nim coś niemiłego?


  • No właśnie ja nie miałem pustego pola na ekranie 😛

   Z działaniem jest tak sobie, przez większość czasu nie narzekam, ale G3 lubi sobie czasem zwolnić czy też przyciąć. Połączanie Snapa 801 i QHD nie jest najlepszym wyborem 😉 U Ciebie podobnie?


 • Siła przyzwyczajenia. Mam LG G4 i nie pamiętam, jak to mieć przyciski gdzie indziej. 😛


Next Post