SzklanySamuraj.pl

Smartfon jest nie tylko naszym przyjacielem, ale również asystentem czy nawet współpracownikiem, dlatego odpowiedni wybór jest bardzo ważny! Dziś powiem, na co warto zwrócić uwagę!

Wpis ten jest wstępem do czegoś, co chciałem zrobić już dawno… chcę pomóc znaleźć właśnie Tobie idealny smartfon!

Często nie jest to zadania łatwe, dlatego stwierdziłem, że stworzę dwie serie wpisów, które znacząco ułatwią Ci decyzję o zakupie. W pierwszej będę skupiać się na ogólnych poradach i tylko czasem wspomnę o konkretnych modelach. Druga za to dotyczyć będzie już konkretnych urządzeń, bez ogólnikowego gadania, samo mięso. Czasem będą to rankingi, czasem pojedynki dwóch telefonów, a czasem jeszcze inne formy, dzięki którym będziesz krok bliżej do wybrania czegoś dla siebie. No cóż, zaczynajmy.

Jakiego smartfona wybrać?

Na początku muszę powiedzieć, że to nie jest łatwe pytanie. Ba, moim zdaniem nigdy nie było trudniej. Propozycji na rynku jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet kilka „cosi” uda mi się ustrzelić, tylko zawsze pojawia się wtedy pytanie:

Który z nich będzie najlepszy?

Jeden będzie mieć najlepszy aparat, inny baterię, a trzeciego dostaniemy za dwie stówki mniej. Ponadto tak naprawdę, biorąc cokolwiek ze średniej lub wyższej półki, większość użytkowników będzie zadowolona. Producenci muszą walczyć o klienta, dlatego nawet średniaki działają po prostu dobrze i tyle. Przez moje ręce przewija się sporo urządzeń, ale szukając czegoś dla siebie, na pewno nie celowałbym w najdroższe propozycje na rynku.

Nie chodzi tutaj nawet o zasobność portfela, ale jakiś czas temu wyszedłem z założenia, że na telefon (tak, telefon!) nie chciałbym wydać nigdy więcej niż 2000 złotych. Pewnie kiedyś zmienię zdanie, ale taka kwota wydaje mi się i tak ogromna za telefon (przepraszam za powtórzenia w ostatnich dwóch zdaniach, ale chcę, żebyście zrozumieli, że to nadal tylko telefon).

No dobra, na co warto zwracać uwagę?

Moim zdaniem kluczowe są 3 elementy, które musi spełniać nasz przyszły smartfon:

  • Musi być sprawdzony;
  • Musi spełniać nasze oczekiwania;
  • Musi nam się podobać.

Oczywiście im dalej w las tym tych wytycznych będzie więcej, ale te trzy są najistotniejsze i już wyjaśniam dlaczego tak sądzę.

Telefon musi być sprawdzony, co w dużym uproszczeniu oznacza, żeby nie brać anonimowych produktów stworzonych przez firmy, których nazwy nic nam nie mówią. Weźmy sobie za przykład takiego UMIDIGI. Nowości tej marki przeważnie były bardzo interesujące w danym przedziale cenowym. Może nawet pomyślałbym, (lub może nawet kiedyś pomyślałem) że taki Crystal, to całkiem ciekawy sprzęt – na papierze wygląda świetnie – ale w rzeczywistości jest to telefon, którego nie mógłbym używać dłużej… no chyba, że za karę. Gdybym kupił go w ciemno, wyrzuciłbym pieniądze w błoto, ponieważ coś tak banalnego jak GPS – który tam nie działa – jest dla mnie niezwykle istotne.

Telefon musi spełniać nasze oczekiwania, czyli przez zakupem warto usiąść i zastanowić się do czego będziemy go używać (lub czego dokładnie potrzebujemy jeśli mamy większą wiedzę w tym zakresie). Dopiero po tym etapie warto zacząć czegoś szukać. Oczywiście, ideału nie znajdziecie, ale jeśli ustalicie co jest najważniejsze, a co będzie tylko ciekawym dodatkiem, będziecie w stanie wypisać kilka kompromisowych modeli, z których potem dokonacie wyboru.

Telefon musi nam się podobać… ten punkt może wydawać Wam się dziwny, ale odpowiedzcie sami przed sobą, co jakiś czas zmieniacie smartfon? Większość osób bez wahania stwierdzi, że co dwa lata. No właśnie. Czy chcecie przez 24 miesiące chodzić z jakimś brzydactwem w kieszeni i to wszędzie? Ja nie, więc telefon musi mi się również podobać. To nie jest kluczowa cecha, ale nadal dość istotna. Gdybyśmy w życiu nie kierowali się wyglądem, wszystko jeździlibyśmy Multiplami (podobnie są cholernie wygodne i przestronne).


Na dziś to tyle. Ten wpis jest wstępem przed całą serią tekstów, w której będziemy zastanawiać się na co warto zwracać uwagę przy wyborze telefonu oraz jakie urządzenia można brać pod uwagę. W końcu – jak głosi motto bloga – szukam idealnego smartfona, więc wypadałoby to zacząć robić.

A dodatkowo możecie zostawić mi like’a. Nie wydam go na głupoty, obiecuję!


Zdjęcie: Alexandre Godreau (Unsplash)

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post