SzklanySamuraj.pl

Ostatnio była już mowa o wiadomościach, które mogą zawiesić twój telefon. Teraz tapeta uceglająca androidy? Co tym razem poszło nie tak?

Zacznijmy od początku…

W sierpniu 2019 roku na portalu do dzielenia się zdjęciami Flickr fotograf Gaurav Agrawal dodał znakomite zdjęcie zachodu słońca zrobione w Parku Narodowym Glacier w Stanach Zjednoczonych.

Wszystko było dobrze do momentu. gdy parę tygodni temu ktoś ustawił to zdjęcie jako tapetę w swoim (już niedziałającym) smartfonie.

Co poszło nie tak?

Zdjęcie zostało wypuszczone do sieci w formacie ProPhotoRGB. Format zdjęcia to paleta kolorów, w jakich zdjęcie jest eksportowane z programu do obróbki.

Format ProPhotoRGB obsługuję bardzo szeroką gamę kolorów. Telefony z androidem korzystają z innej palety kolorów mianowicie Standard RGB. Sam problem wywołany jest tym, że niektóre wydania androida próbują przekonwertować zdjęcia tak, żeby wartości tych kolorów pasowały do formatu sRGB. Na zdjęciu, które zabija niektóre smartfony niektóre piksele mają takie wartości, że po ich zaokrągleniu do formatu sRGB są one wyższe niż akceptowalne. W tym momencie system się poddaje. Po prostu nie wie jak sobie z takim czymś poradzić.

Nie wierzę ci, więc ustawię sobie to zdjęcie na tapetę.

No cóż, powodzenia. Warto też dodać, że nie we wszystkich urządzeniach występuje taki problem. To, że twój telefon dalej będzie śmigał to nie znaczy, że po ustawieniu tej tapety na innym smartfonie nie będzie on do wymiany.

Miałem nadzieję, że to zdjęcie stanie się popularne z dobrych powodów… ale to może innym razem.

Tak całą sytuację komentuje fotograf Gaurav Agrawal w wywiadzie dla BBC.

Brzmi trochę skomplikowanie ale nie przejmujcie się. Po obejrzeniu tego filmiku na pewno sytuacja wam się trochę rozjaśni.

Jak trafnie zauważył autor kanału Mrwhosetheboss – problem jest bardzo łatwy do naprawy i już niedługo możemy oczekiwać łatki, która go rozwiąże.

Czy można obejść ten problem i ustawić to zdjęcie na tapetę?

Jak najbardziej. Problem mają tylko osoby, które ściągają to zdjęcie w oryginalnym formacie. Żeby obejść ten problem wystarczy tylko zrobić zrzut ekranu tego zdjęcia, który zostanie zapisany w formacie przyjaznym dla androida.

Jeżeli chcecie zobaczyć to piękne zdjęcie w oryginale, odsyłam was tutaj.

źródła: flickr, youtube, bbc

Jak zawsze, zachęcam was do dyskusji na naszym profilu na Facebooku i followania naszego profilu na Instagramie, gdzie powiadamiamy o najnowszych artykułach!

View Comments

There are currently no comments.

Next Post