SzklanySamuraj.pl

Zima to czas, w którym jakość powietrza w mieście pozostawia wiele do życzenia. Okres grzewczy powoduje powstawanie zanieczyszczeń również wewnątrz pomieszczeń. Jeśli chcesz oczyścić powietrze w swoim domu, to zainteresuj się inteligentnymi oczyszczaczami powietrza. Poprawią one jakość powietrza poprzez odfiltrowanie kurzu, pyłków i alergenów. Jednocześnie charakteryzują się niskim poborem mocy. Według badań marki Philips całonocna praca urządzenia ich marki to koszt zaledwie 2 groszy.

Jakość powietrza – wskaźnik AQI

Jakość powietrza jest określana na specjalnej skali zwanej AQI, czyli AirQuality Index. Wskaźnika tego używa się, aby pokazać, czym oddychamy w przestrzeni publicznej i w domu. AQI stosuje się w aplikacjach antysmogowych oraz na wyświetlaczach oczyszczaczy powietrza. Zakres skali zawiera się w przedziale od 0 do 500. Im niższy wskaźnik, tym czystsze powietrze. Zanieczyszczenie powietrza to różne pyły zawieszone, skażenia gazowe (powstają najczęściej podczas spalania) oraz pyłki. Najczęściej pomiary dokonywane są w sposób automatyczny i ciągły. Następnie dane porównywane są ze standardowym stanem powietrza. Istnieją trzy skale jakości powietrza: amerykańska, chińska i europejska. Norma chińska, ze względu na słabą jakość powietrza w Azji, dopuszcza wyższe poziomy zanieczyszczeń niż pozostałe normy. Standardy rekomendowane przez WHO spełniają normy zarówno europejskie jak i amerykańskie.

Czy warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Jeśli będziesz regularnie sprawdzać jakość powietrza w Twoim mieście, to szybko się przekonasz, że nie jest ona stała. Zależy od wielu warunków atmosferycznych i środowiskowych. Czy wiesz, że powietrze w domu wcale nie musi być lepszej jakości? Nawet jeśli nie otwierasz okien, to zanieczyszczenia przedostają się do wnętrza. Stężenie zawartości cząsteczek wewnątrz budynków może być większe niż poza nimi. Na jakość powietrza mogą wpływać między innymi: chemia używana podczas sprzątania, meble i kleje do tapet, a także domowe zwierzęta. Nawet ciało ludzkie powoduje zanieczyszczenia powietrza – komórki skóry i włosy również obniżają jakość tego, czym oddychamy. Na zewnątrz zanieczyszczenia powstają podczas spalania paliwa w silnikach, działalności przemysłowej, ścierania się opon, pożarów. Oczyszczacze powietrza są polecane przede wszystkim alergikom oraz osobom obciążonym chorobami układu oddechowego, np. astmą. Są też świetne, gdy w domu są małe dzieci. Czyste powietrze wpływa również na jakość snu i poprawę samopoczucia.

Jak działają inteligentne oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które zasysa powietrze, przepuszcza je przez filtry i oczyszczone oddaje na zewnątrz. Filtry mogą działać na różnych zasadach, a najczęściej używa się ich kombinacji. Przefiltrowane powietrze pozbawione jest kurzu, pyłków i innych cząsteczek. Sposób działania uzależniony jest od rodzaju zastosowanych filtrów. Niektóre urządzenia wyłapują cząstki mniejsze od smogu oraz mniejsze od jakiegokolwiek znanego do tej pory wirusa. Na rynku są również urządzenia z lampami UV, które mają eliminować wirusy i bakterie. Jednak zgodnie z opinią amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (USEPA) ta metoda jest za mało efektywna, by można było jej zaufać. Czas naświetlania i jego moc są zbyt słabe, by skutecznie zniszczyć drobnoustroje. Znacznie lepiej skupić się na innych metodach oczyszczania.

Rodzaje filtrów

HEPA

Są to najpowszechniejsze filtry. Powstały z myślą o alergikach. HEPA, czyli wysokowydajne filtry cząstek stałych, potrafią usunąć cząsteczki o wielkości nawet 0,3 mikrona (µm). Eliminują z powietrza prawie 100% alergenów. Wyłapują zanieczyszczenia w postaci zarodników, pyłu, pleśni, dymów i bakterii. Nie usuwają jednak oparów i zapachów, gdyż te cząsteczki są zbyt małe. Filtry HEPA należy wymieniać co kilka lat.

FILTRY WĘGLOWE

Filtr z dodatkiem węgla aktywnego pomoże usunąć nieprzyjemny zapach – idealny wybór jeśli w pobliżu znajduje się uciążliwe sąsiedztwo takie jak lakiernia samochodowa czy kurza ferma. Filtry te neutralizują wszelkie chemikalia oraz dym tytoniowy. Pomagają również, gdy z paneli, tapicerki lub kleju do tapet uwalniają się toksyczne substancje. Wykazują niezwykłą skuteczność w oczyszczaniu powietrza z gazów, jednakże gorzej radzą sobie z pochłanianiem większych cząstek unoszących się w powietrzu.

FILTRY JONOWE

Jeśli w urządzeniu zainstalowany jest filtr jonowy, to zanieczyszczenia wyłapywane są przez ujemne jony i przyciągane przez elektrodę znajdującą się wewnątrz filtra. Wadą tego rodzaju oczyszczania jest uwalniany podczas pracy ozon. To gaz działający niekorzystnie na astmatyków.

FILTRY WSTĘPNE

Dla posiadaczy zwierząt optymalną propozycją jest oczyszczacz z dodatkowymi filtrami zatrzymującymi sierść. To filtry, które należy czyścić dosyć często. Można je umyć lub odkurzyć. Oprócz sierści zwierząt filtry wstępne wyłapią też inne większe zanieczyszczenia, takie jak pył i kurz.

Najczęściej w oczyszczaczach montuje się kombinację filtrów, czyli w jednym urządzeniu powietrze oczyszczana przykład filtr wstępny, następnie węglowy i jeszcze HEPA.

Inteligentne oczyszczacze powietrza

Okazuje się, że oczyszczacz powietrza to jedno z bardziej przydatnych urządzeń w domu. Warto przyjrzeć się inteligentnym wersjom. Aby możliwe było zdalne sterowanie, oczyszczacz musi być połączony z siecią poprzez wi-fi. Na smatfonienależy zainstalować dedykowaną aplikację. Możesz sterować urządzeniem na przykład za pomocą Alexy z Amazona lub Apple HomeKit. Producenci dostarczają swoje własne aplikacje do sterowania. Inteligentne urządzenia oferuje między innymi IKEA, w której, oprócz szerokiej gamy oczyszczaczy, dodatkowo musisz zakupić dedykowaną bramkę. Philips za pomocą aplikacji Clean Home + oprócz możliwości sterowania informuje również o jakości powietrza w Twoim domu i otoczeniu. Aplikacja dostarczy Ci informacji o stanie filtrów. Dostępne są również raporty dotyczące pylenia roślin.

Nasze zdrowie zależy od utrzymania organizmu w jak najlepszej kondycji. Czyste powietrze jest gwarancją zachowania w dobrym stanie układu krążenia oraz układu oddechowego. Wybierz oczyszczacz o niskiej głośności, a w nocy będzie niesłyszalny. Zapewni Ci spokojny sen i pewność, że oddychasz wysokiej jakości powietrzem.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post