SzklanySamuraj.pl

Instagram to portal społecznościowy, który rozwija się w zastraszającym tempie. Oczywiście dla dalszego rozwoju potrzebne są zmiany i teraz nastąpiła jedna z większych, kwadrat już nie ma wyłączności!

Nie raz powtarzałem, że Instagram jest moją ulubioną społecznościówką. Więcej korzystam z Facebooka, ale taką mam pracę. Do Twittera, ani Snapchata nadal nie mogę się w pełni przekonać, a Google+ umarło. Dlatego gdybym miał wybrać tylko jeden portal i miałby to być wybór jedynie kierowany sympatią to właśnie Instagram byłby moim numerem jeden. Jest to bardzo specyficzna aplikacja, która postawiła na kilka kluczowych elementów, które pozwoliły szybko zdobyć jej popularność. Jednym z nich były proporcje zdjęć 1:1, czyli kwadratowe. To było bardzo charakterystyczne. Piszę było, ponieważ kwadratowość tego portalu właśnie zniknęła, co możecie zobaczyć po moich trzech ostatnich fotkach:

[instagram-feed]

Widać to też bardzo na pokazowych zdjęciach Insatgrama. Od teraz na Androidzie oraz iOS można wrzucać fotografie pionowe oraz poziomie. Co istotne nie będą one „psuć” harmonii w siatce zdjęć na na telefonach, ponieważ tam będę wycentrowane, ale gdy je otworzymy to zobaczymy pełne rozmiary. Jest to nowość od wersji 7.5, więc jeśli jeszcze jej nie macie to poniżej zamieszczam linki, gdzie możecie je ściągnąć. Istotne dla użytkowników Windows Phone jest to, że wersja Beta nie obsługuje tych zmian i nie wiadomo kiedy zostaną one wprowadzone.

tumblr-inline-ntpl4jmvab-4f1242d,0,750,0,0 (1)

Czy to jest dobra decyzja?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić. Instagram sam poinformował, że prawie 20% materiałów wrzucanych na ten serwis i tak nie była w proporcjach 1:1, co oznaczało kiepsko wyglądające paski po bokach. Patrząc na to z tej perspektywy to bez wątpienia świetna decyzja i zapewne fani zdjęć w innym układzie nie mogli sobie wyobrazić lepszej wiadomości. Oczywiście jak to zwykle bywa jest także i druga strona, a konkretniej użytkownicy, którzy twierdzą, że to jest zamach na klimat Instagrama. Częściowo mają rację, ale zdaje się zapomnieli o jednej rzeczy, nie muszą korzystać z tej nowości. Co więcej mogą śmiało usunąć z obserwowanych osoby, które popsują harmonię kwadratu.

Instagram musiał się zmienić. Ostatnio wprowadzono większą rozdzielczość zdjęć (1080 x 1080 pikseli), a teraz inne proporcje materiałów. Bez wątpienia jest to też ukłon w stronę wideo, które teraz w końcu będzie mogło być naturalne, a nie kwadratowe. Instagram rozwija się w zastraszającym tempie, a ten ruch prawdopodobnie jeszcze to przyspieszy. Nie da się ukryć, że dla wielu była to aplikacja bardzo ograniczona i korzystali z niej z przymusu albo wcale. Teraz mają konkretny argument, żeby zmienić swoje zdanie.

Warto też zaznaczyć, że to zmienia nieco zasady fotografii mobilnej, które wykształcały się przez ostatnie miesiące. Sam mam setki zdjęć zrobionych pionowo, właśnie z myślą o Instagramie. Tak było łatwiej wykadrować rzeczy lub osoby, które miały znaleźć się na zdjęciu. Teraz już nie muszę o tym myśleć i jeśli nie zmieszczę się w kwadracie to umieszczę fotografię poziomo.

Jeśli miałbym napisać Wam co myślę o tej zmianie, to jestem z niej bardzo zadowolony. Racja, że klimat Insta będzie trochę inny, ale to tylko możliwość, a nie przymus. Należy o tym pamiętać. Razem z tym aplikacja nie stała się bardziej rozbudowana i nadal prostota rządzi w tej społecznościówce, więc ciężko jest mi dojrzeć minusy takiego rozwiązania. Moje ostatnie zdjęcia wgrane są w ten sposób, żeby przetestować tą możliwość, ale sam jeszcze nie wiem w jakim kierunku pójdę.

A co z Wami, korzystacie? Jak się podobają zmiany?


Instagram


Źródło: Instagram via androidauthority.com / Zdjęcie: Jason Howie

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post