SzklanySamuraj.pl

Ile wydać na smartfona? Czasy, kiedy telefon służył wyłącznie do przeprowadzania rozmów telefonicznych oraz pisania esemesów, minęły bezpowrotnie. Praktycznie nie ma dnia, kiedy nie spotkamy na ulicy, w tramwaju bądź też w sklepie osoby całkowicie skupionej na ekranie telefonu. Wygląda ona na kompletnie oderwaną od rzeczywistości. Na co zwrócić uwagę przy kupnie smartfona? Ile pieniędzy na niego warto wydać, a jaka suma już będzie wygórowana? Jak rozumieć hasło „dobry smartfon”?

Najtańsze modele smartfonów

Oczywiście, im telefon będzie posiadał więcej funkcji, tym jego cena będzie prawdopodobnie większa. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że możemy trafić na telefony za naprawdę rozsądną cenę i wciąż będą one posiadać dość dużo opcji. Wszystko zależy od naszych preferencji i indywidualnych wymagań. Nie ma sensu z góry zakładać, że jeżeli dysponujemy mniejszym budżetem, to już od razu jesteśmy skazani na mało jakościowy zakup albo tym bardziej na zakup modelu używanego. W sklepach możemy bowiem znaleźć urządzenia za około 200–300 zł. Pamiętajmy jednak, że inflacja dosięgnęła również urządzeń elektronicznych. Jeżeli wciąż długo czekamy na idealny moment zakupu, to może on nie nadejść, gdyż ceny stale rosną. Na jakie zatem modele smartfonów warto zwrócić uwagę?

Na samym początku chcę przybliżyć smartfon myPhone 2220 Dual SIM. Można go kupić za cenę dwucyfrową, bo jego koszt zaczyna się już od około 60 zł. Telefon ten umożliwia włożenie karty pamięci do 16 GB. Jego wyrazisty wyświetlacz i nieskomplikowana obsługa mogą być idealnym prezentem dla seniorów. Spodoba się też wszystkim, którzy nie lubią skomplikowanych propozycji i zbytniej nowoczesności.

Warto tutaj przyjrzeć się także propozycji nieco droższej. Jest jednak wciąż w zasięgu przeciętnego konsumenta i mieści się w obiecanych widełkach cenowych. Mowa tutaj o smartfonie już nieco większym niż ten poprzedni, a mianowicie o Alcatelu 1 C. Można go nabyć za około 300 zł. Telefon ma duży, czytelny ekran. Umożliwia również korzystanie z wielu ulubionych aplikacji, takich jak YouTube czy też Google Maps. Jeżeli zatem stawiasz na przejrzystość i małe modele kompletnie do Ciebie nie przemawiają, weź pod uwagę przedmiotowy Alcatel. Może to być dla Ciebie naprawdę dobry smartfon.

Średnia półka – ile wydać na smartfona?

Ponoć najlepszy w życiu jest złoty środek. Czy dotyczy to również zakupu smartfonów? Jeżeli masz jakieś obawy, że najtańsze modele mogą posiadać zbyt mało funkcji, a te najdroższe są poza Twoim zasięgiem finansowym, zainteresuj się średnią półką cenową. Przyjmuję za średnią półkę cenową telefony w kwotach do 1500 zł. Warto tutaj zwrócić uwagę na modele, takie jak: realme GT Master Edition za około 1400 zł oraz OPPO Reno5 5G. Pierwszy z nich posiada nawet do 8 GB pamięci operacyjnej RAM, łączność 5G i Snapdragon 778G o 2,40 GHz. Z kolei model OPPO Reno5 5G posiada jeszcze więcej, bo aż 12 GB pamięci operacyjnej RAM. Dysponuje również łącznością 5G oraz Snapdragon 765G, 2,40 GHz. Zapłacimy za niego około 1400 zł.

Jak widać, w miarę wzrostu cen, rośnie też ilość dostępnych funkcji. Przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, które z nich są rzeczywiście niezbędne. Niektóre to tylko marketingowy chwyt. Jeżeli jednak lubisz mieć wiele udogodnień w jednym miejscu i traktujesz telefon jako kompilację telefonu samego w sobie, GPS-u, kalendarza, radia, karty płatniczej i jeszcze więcej, to faktycznie zakup modeli ze średniej półki cenowej będzie idealnym rozwiązaniem.

Jak często wymieniać smartfon?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinno pomyśleć się o kupnie nowego smartfona. Na ile zatem powinien wystarczyć dobry smartfon? Statystyki pokazują, że najwięcej osób zmienia telefon po około 2 latach. Czy jednak rzeczywiście jest to tak bardzo potrzebne? Może raczej mamy tutaj do czynienia z fanaberią? Nie da się ukryć, że w przeciągu roku, a tym bardziej dwóch, telefon może upaść i tym samym porysować się czy zadrapać. Czy jest to jednak na tyle ważny powód, żeby od razu myśleć o jego zmianie ?

Kupując telefon, zazwyczaj podpisujemy umowę na 2 lata. Po tym czasie jest nam proponowany inny model. Z reguły nie jesteśmy w stanie się oprzeć i ulegamy namowom sprzedawcy. Jeśli dodatkowo dołoży się do tego fakt, że pobierając coraz to kolejną aktualizację, zauważamy, że jest ona niekompatybilna z naszym modelem albo wręcz niedostępna do pobrania dla naszego modelu, decydujemy się go po prostu wymienić. Na wymianę tak naprawdę najczęściej decydują się osoby żądne nowości i będące na bieżąco z najaktualniejszymi nowinkami.

Telefon dla młodzieży

Telefon to dzisiaj najważniejszy sprzęt dla młodzieży. Umożliwia on kontakt z rodzicami, rówieśnikami, bycie na bieżąco z wszelkimi informacjami. Przede wszystkim jednak, posiadając go, nastolatek nie odstaje od grupy kolegów. Jeszcze jak się doda do tego fakt, że z pomocą telefonu młoda osoba jest w stanie uczyć się np. języków obcych czy też sprawdzić wiedzę z innych dziedzin, to mamy do czynienia z urządzeniem idealnym. Który model sprawdzi się najlepiej dla młodzieży?

Dla nastolatka na pewno kluczową kwestią będzie dobry jakościowo aparat, pojemna bateria oraz dużo pamięci. Cała reszta, czyli np. wygląd zewnętrzny jest już kwestią subiektywną. W tym miejscu warto zwrócić uwagę np. na Redmi Note 11 4/64 GB. Jego cena zaczyna się już od 900 zł. Odpowiednie będą też wspomniane już wyżej modele ze średniej półki cenowej.

Moja recenzja Xiaomi Redmi Note 7.

Ile wydać na smartfona dla dorosłych?

O ile nastolatek pragnie jak najlepszego smartfona, o tyle osoba dorosła może już bardzo różnie podejść do tego tematu. Na pewno każdy ma w swoim otoczeniu zarówno osobę, która kompletnie nie kładzie dużego nacisku na kwestię aparatu telefonicznego i wystarczy jej model z najtańszej półki cenowej, jak również taką, która jest przyklejona do telefonu przez niemal całą dobę i nie wyobraża sobie zostawić go ani na chwilę. Trudno zatem konkretnie odpowiedzieć na pytanie, który telefon dla dorosłych będzie najlepszy. Na pewno, chcąc sprawić prezent bliskiej osobie, nie wybierajmy smartfonu odpowiedniego dla nas, tylko postawmy się w sytuacji obdarowanego, któremu chcemy sprawić niespodziankę.

Jak widać, z pozoru błahy temat, jakim jest kupno smartfona, może okazać się zagwozdką na co najmniej kilka dni. Nie ma tutaj idealnego rozwiązania, ale z pewnością we wszystkim warto zachować umiar. Kupując nowy telefon, warto mieć pewność, że jest on tym, czego rzeczywiście aktualnie potrzebujemy.

Zobacz też:

Jaki wybrać smartfon do 1500 zł na prezent komunijny?

 

View Comments

There are currently no comments.

Next Post