SzklanySamuraj.pl

Warto zakładać blogi, ale czasem ciężko jest postawić ten pierwszy krok, chociażby wybierając najlepszą platformę do pisania. Dziś postaram się trochę ułatwić tę decyzję.

W moim pierwszym tekście z serii #BlogujJakSamuraj pisałem, że na początku nie zawsze warto bawić się w zakładanie bloga, a zwykły fanpage powinien załatwić sprawę. Nadal zgadzam się z tym stwierdzeniem, a jeśli Wy również i nie potrzebujecie niczego bardziej rozbudowanego, to w tym miejscu spokojnie możecie odpuścić sobie ten tekst. Wychodzę po prostu z założenia, że nie ma co utrudniać na siłę prostych rzeczy. Nie ma nic gorszego dla pasji jak przejechanie się na samym początku.

Jak zaczynasz to pisz i nie przejmuj się resztą!

Może jednak być tak, że albo jesteś już nieco bardziej zaawansowany albo od początku chciałbyś mieć swoją stronę internetową i samo bycie na fejsie Ci nie wystarcza. To świetnie, ponieważ możliwości masz od groma!

Darmowych platform do blogowania jest sporo, a najpopularniejsze to między innymi:

  • Blogger (blogspot.com)
  • Tumblr
  • Medium
  • WordPress.com

Jest ich oczywiście o wiele, wiele więcej, ale jeśli miałbym polecać coś darmowego, proponowałbym cokolwiek od dużej firmy. Zapewne słyszeliście co WP i Onet zrobiły ze swoimi platformami dla blogerów, więc lepiej jest zainteresować się czymś stabilniejszym.

Jeśli ja miałbym celować w którąś z platform, wybrałbym Tumblra, ale tylko dlatego, że czuję do niego jakąś dziwną i niczym nieuzasadnioną sympatię. Prawdopodobnie spowodowaną jego minimalizmem i prostotą. Z drugiej strony, za nic nie poszedłbym w Bloggera, który kojarzy mi się z brzydkimi i świecących się milionem gifów blogaskami nastolatek.

Oczywiście to tylko moje preferencje, ale na każdej z platform można zrobić coś przyjemnego dla oka. Tak naprawdę niezależnie od Waszego wyboru, będzie mogli pisać, a konfiguracja bloga nie powinna zniszczyć Waszej pasji, zanim zdąży się ona rozwinąć. Dlatego propozycja moja jest prosta:

Załóż konto na każdej z platform, sprawdź jak wygląda od zaplecza i wybierz tę, która wydaje Ci się najprzyjemniejsza!

Dobra, a co jeśli chcecie/możecie wyłożyć coś na start w zamian za większe możliwości? Rozwiązanie jest jedno:

WordPress.org

Największym plusem takiego wyboru jest fakt, że ma się dużo bardziej rozbudowane możliwości, ale wcale nie trzeba posiadać wyraźnie większej wiedzy. Instalacja wordpressa jest na większości hostingów automatyczna (tzn. trzeba kliknąć, żeby się instalowało), a wrzucenie czegokolwiek jest jeszcze prostsze. Poza tym baza darmowych dodatków i motywów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście jest też multum rzeczy płatnych, z których możesz korzystać jeśli zechcesz przejść na wyższy poziom.

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ na początku trzeba wykupić domenę oraz hosting, czyli serwer. Ja korzystam obecnie z dwóch firm:

Najtańszedomeny.pl – Już od kilku lat kupuję tutaj wszystkie swoje domeny i jest tak jak być powinno. Na start jakieś 12 złotych, a po roku ok. 60 złotych i to tyle. To są całkowicie standardowe ceny na rynku, ale wsparcie jest w porządku, a panel jest bajecznie prosty. Nigdy nie miałem powodów, żeby szukać czegoś innego.

JDM.pl – Jeśli chodzi o hosting to sprawdziłem już kilka firm, ale od ponad roku zakotwiczyłem w JDM i nigdzie się nie wybieram. Na początek nie proponuje niczego większego, niż najtańszy pakiet za 69 złotych rocznie. To Wam w zupełności wystarczy, a nie nadwyręży specjalnie Waszego budżetu.

FanPage -> Tumblr -> WordPress.org!

To jest moim zdaniem drogą, którą warto przejść jeśli zaczyna się blogować i nie jest się pewnym czy będzie nas to kręcić. Oczywiście możecie od razu podejść do kroku 2 lub 3, ale założenie fanpage również będzie dobrym wyborem.

Mam nadzieję, że tym wpisem chociaż w małym stopniu pomogłem Wam w wyborze drogi na start, a jeśli macie jakiekolwiek pytania, piszcie śmiało!


W tekstach z serii #BlogujJakSamuraj będziemy poruszać wszelkie zagadnienia dotyczące blogowanie, pisania i kreatywnego myślenia, zarówno te bardziej techniczne, jak i nieco luźniejsze. Chciałbym polecać Wam też fajne usługi czy miejsca w sieci, gdzie możecie znaleźć pomoc lub narzędzia potrzebne do blogowania. Na początek mam trzech kandydatów, których warto mieć gdzieś z tyłu głowy:

Bracia Write – Oni pomogli mi wznieść bloga na wyższy poziom, chociażby tworząc dla mnie zakładkę współpraca. Nasza współpraca jeszcze się nie zakończyła, a następne efekty niedługo.

JDM.pl – Po latach korzystania z różnych hostingów  zatrzymałem się na dłużej w JDM i najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że ostatnio sam przedłużyłem usługę na kolejny rok. Jakbyście się decydowali, to polecam zacząć od najtańszego pakietu za 69 złotych rocznie, ponieważ wystarczy on na 10 tysięcy użytkowników, a w razie sukcesu zawsze możesz przejść na wyższą opcję.

Najtańszedomeny.pl – Rozpoczynając blogową drogę wybrałem domenę za 0 u innej firmy i cieszyłem się, że tak oszukałem system. Niestety po roku musiałem zapłacić ponad 120 złotych, co już mniej mi się podobało. W Najtańszych domenach na start za .pl płaci się 12 złotych, a potem płacisz jakieś 60 złotych rocznie, co jest uczciwą stawką. Sam wszystkie moje domeny kupuję właśnie tutaj.

W przypadku JDM i Najtańszych domen wrzuciłem linki afiliacyjne, co oznacza, że dostanę kilka złotych jak wykupicie u nich jakąś usługę.


Zdjęcie: Cathryn Lavery (Unsplash)

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

There are currently no comments.

Next Post