SzklanySamuraj.pl

Lubię ludzi z dystansem do siebie, otwartych i szanujących innych. Jeśli spojrzymy na stereotypowego fana Apple to możemy ze świecą szukać takich cech. A skoro to są typowe buce, to ja ich nie lubię.  

Mój stosunek do fanów firmy z nadgryzionym jabłkiem pogorszyła jeszcze blogosfera, bo w niej bardzo łatwo można ich wychwycić i szczerze znienawidzić. Oczywiście nie każda osoba, która ma iPhone’a czy iPada łapie się do tej grupy. Nawet nie każda, która uważa, że jest on najlepszy na świecie i nie zamieniła by go na nic innego. Żeby znaleźć się na mojej czarnej liście trzeba mieć jeszcze kilka cech.

Jestem lepszy

Pierwszą z nich jest myślenie, że jest się kimś lepszym z powodu posiadania iPhone’a. To wydaje się śmieszne, ale patrząc na niektórych ludzi można odnieść takie wrażenie. I ja tego nie rozumiem. No bo jak można być lepszym człowiekiem z powodu posiadanego telefonu? Rozumiem, że można się z tego powodu cieszyć, nawet bardzo. Ale wywyższać?

Dystans do siebie? Co to?

Jeszcze popularniejszą cechą jest brak dystansu do siebie i swojej ukochanej marki. Wystarczy, że ktokolwiek coś powie krytycznego na temat Apple to automatyczną reakcją jest agresja. Rozumiem jak ktoś przychodzi i tylko narzeka jaka to firma jest zła, tak dla zasady. Wtedy racja, że nie ma sensu z taką osobą rozmawiać, ale jak ktoś konstruktywnie krytykuje? Przyznam szczerze, że uwielbiam żart o tym, że dobry pokrowiec na iPhone powinien odsłaniać logo, ale nadal wielu ludzi z iPadem w plecaku tego nie rozumie.

A bo mój iPhone…

Hermetyczne grupy społeczne są spoko! Blogosfera też taka jest. Jednak hermetyczność fanów Apple aż boli. Ja lubię nowe technologie i gdy spotykam się ze znajomymi o podobnych zainteresowaniach to oczywiście o tym rozmawiam. Ale wystarczy usłyszeć rozmowę fanów jabłka albo gdzieś ją przeczytać żeby zobaczyć, że zachowują się jak młode matki, które rozmawiają o swoich dzieciach. Sama słodycz i uwielbienie! No i tu pojawia się drugi świetny kawał o fanach jabłka. Skąd będziesz wiedział, że ktoś ma iPhone’a? Sam Ci o tym powiem w pierwszych minutach rozmowy.

Instagram jest nasz!

Nie jest to żadna nowa ani odkrywcza sprawa, ale dobrze pokazuje to co chcę tutaj opisać. Sprawa z Instagramem wyglądała tak, że był on najpierw dostępny tylko na iOS, a dopiero potem trafił na Androida. Fani Apple podnieśli wtedy krzyk w sieci, że Instagram powinien być tylko ich. No bo jak to może tak być, że teraz byle kto z telefonem za 500 złotych na Andku będzie mógł robić sobie fotki z filtrami.

Reklama: wbijajcie na mojego Instagrama – @Kondux

Nie bądźcie bucami!

Aktualnie mam kilka sprawnych telefonów i każdy na innym systemem operacyjnym. W żadnym przypadku nie czyni to ze mnie lepszego człowieka, więc drogi fanie Apple’a: Ogarnij się! Jeśli którykolwiek z punktów do Ciebie pasował to jest bardzo źle z Tobą. Można lubić swój telefon (lub markę), można go nawet kochać, ale bycie wobec niego bezkrytycznym jest po prostu głupie.

Zobacz też:

 – Użytkownicy Windows Phone to paladyni walczący o swój system!

 – Jestem PRO – używam Androida!

Wszystkie teksty napisałem już jakiś czas temu, ale nadal są aktualne. Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje to śmiało podrzucajcie je w komentarzach.

P.S. Tekst należy potraktować z przymrożeniem oka.


Zdjęcie: William Hook

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • WojtekWojtek

  Author Odpowiedz

  Oj nie wiem czy tekst nie jest zbyt wąsko potraktowany: mam te same odczucia ale w stosunku do użytkowników Androida którzy są wśród moich znajomych. Za każdym razem jak mnie widzą z iPadem – mam pierwszą edycję – pytają kiedy zmienię go na prawdziwy w ich mniemaniu tablet bo mój nie nadaje się do niczego. Zbywam te głupie docinki, na szczęście są to tylko znajomi, a nie przyjaciele. Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście zaślepieni jabłkiem ludzie (głównie faceci raczej) są wkurzający także dla mnie, posiadacza wspomnianego iPada i Mac mini.

  Patrząc szeroko, to smutne, że dzisiaj wartość człowieka ocenia się po tym czego używa: jaki samochód, telefon czy komputer. Niestety ludzi stosujących taką miarę mam nawet w rodzinie, nie da się z nimi rozmawiać, przynajmniej ja nie potrafię. Być może dlatego, że nie mam samochodu…


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Tacy maniacy Androida to też temat rzeka i jak tylko najdzie mnie wena to chętnie napiszę jak to wygląda z nimi.
   No niestety mamy społeczeństwo z bardzo wielkim materialistycznym podejściem. Ja po prostu się nie przejmuję takimi ludźmi;)


 • Ja natomiast jestem gorącym fanem Nokii i WP, rzeczywiście czasami przesadzam. 😉 Ten tekst tyczy się nie tylko fanów Apple, ale też innych producentów sprzętu i różnych platform mobilnych. Fakt, od zakupu dobrego telefonu nie stanę się lepszym – połechtam jedynie swoje ego i będę zadowolony z używania czegoś, co lubię. Nic więcej.


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Czasami przesadzać można, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z minusów i być obiektywnym kiedy trzeba 😉


 • Ten tekst można w sumie odnieść do wszystkiego – do fanów Androida hate’ujących Apple, vlogerów atakujących blogerów (i na odwrót), fanów BMW nie lubiących Mercedesa itd. Niestety do fanboya nie dotrzesz, fanboy ma tak wąskie horyzonty, że nie widzi nic dalej od swojego nosa i nie uważa, by robił coś złego.


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Dokładnie 😉
   A jeśli chodzi o Androida to już mam pomysł na tekst w podobnym tonie i niedługo pewnie go napiszę 😉


 • IgorIgor

  Author Odpowiedz

  Osobiście jestem użytkownikiem iPhone’a i podobnie jak „buce” jestem jego fanem, jednak dostrzegam w nim jeszcze wiele wad i braków, które od wersji iP4 nie zostały usunięte. Muszę Ci powiedzieć, że w Polsce występuje nasilone zjawisko szpanu na iPhone’a. Gdy odwiedzałem swoją rodzinę w Katowicach, widziałem nawet podryw na ten telefon. Aż się zatrzymałem, usiadłem obok, zamówiłem kawę bo ciekawość mnie zżerała jak się wszystko potoczy. Nie było mowy o niczym innym jak tylko o telefonie. Nastolatkowie (mniej więcej 16 lat) wymienili się numerami telefonów. Czyli co? Młody chłopak, dzięki kasie rodziców ma ułatwiona drogę do pustych dziewczyn. W USA zaś większość właścicieli telefonów posiada iPhone’a, nie szpanują nim tak jak u nas. I żyją. I cieszą się. I jedzą normalnie. I potrafią wytrzymać bez swojego telefonu choćby godzinę.
  W Polsce nie jest on tak bardzo popularny, bo jest po prostu za drogi dla przeciętnego Kowalskiego.


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   No i właśnie to jest bolesne, że u nas niektórzy ludzi stawiają swojego iPhone w centrum swoich zainteresowań, jako coś najważniejszego, bez czego nie można wytrzymać.
   Ja też jestem fanem kilka marek i telefonów, ale mam do nich też zdrowe podejście. Jeśli nie jest się zaślepionym i widzi się wady to bdb 😉 Więcej takich fanów iPhone ;]


 • Chyba przy wyborze telefonu należy się kierować indywidualnymi potrzebami i według nich dobierać telefon. Kupienie czegoś jedynie dla szpanu może się kompletnie rozmijać z tym, czego dana osoba rzeczywiście potrzebuje. No ale jak ktoś nie ma co robić z pieniędzmi… choć… zawsze się może zgłosić do mnie! HA HA 😀


 • Wiesz – marka Steve’a Jobsa sama sobie nakręca fanów. Ich hasłami sztandarowymi są „iPhone – jedyny taki i wyjątkowy”, „doceńmy sztukę – zobacz iPhone”. Teraz chodzi tu o to, że posiadanie sprzętu spod loga jabłka jest szkołą pokory. Może brzmi to śmiesznie, ale wiem o tym z autopsji 🙂
  Jedni tę szkołę zdają, a jedni nie.


  • Niby tak, ale wielu fanów jest ślepo zapatrzonych w swoje urządzenia i nawet rozsądne argumenty do nich nie trafiają. To dla mnie jest dziwne. A jak ktoś uwielbia iPhone, ale jest rozsądny to spok 😉


 • Apple jest najlepsze i tylko buce z androida i windowsa nie zrozumią tego, taka jest smutna prawda niestety.
  I niestety wszyscy nie mogą mieć iphona czy maca


  • LOL bardzo 😀


  • jak apple nie umie sprzedawać taniej ,a tylko drogo i jeszcze drorzej ,to widze najlepsze smartfony z androidem tanie


Next Post