SzklanySamuraj.pl

Xperia z Windows Phone? Takie plotki krążą już od dłuższego czasu, ale na razie nic z tego nie wyszło. I ja nie rozumiem dlaczego, ponieważ dla Sony i Microsoftu to byłby świetny ruch!

Bez zbędnego owijania w bawełnę, łapcie 3 powody za!

1. Windows Phone potrzebuje takiego producenta!

Pisałem już nieraz, że na Windows Phone nie ma producenta telefonów, który tworzy eleganckie urządzenia. Topowe Lumie są ładne, a w czarnym kolorze wyglądają świetnie, ale Xperia Z3 to zupełnie inny smartfon. Sony Mobile ma problemy na rynku, ale nadal Xperie są wysoko cenione przez wielu użytkowników, dziennikarzy i blogerów. System Microsoftu potrzebuje firmy, która wniesie trochę prestiżu. Samsung nie interesuje się WP, a HTC One M8 for Windows nadający się idealnie do tej roli jest dostępny tylko w USA.

2. Sony musi zacząć zarabiać!

Jednak Sony tak samo potrzebuje Microsoftu, jak Microsoft Sony. Wsparcie od amerykańskiej firmy mogłoby okazać się kluczowe dla Sony Mobile, które jak wiemy przynosi straty. „Zniżka” na patentach czy ułatwienie startu Japończykom w sprzedaży smartfonów z WP, chociażby przez zadbanie o marketing bardzo dobrze odbiłoby się na kondycji finansowej firmy. Dzięki temu automatycznie mogłaby zyskać sprzedaż telefonów z Androidem, jeśli smartfony byłyby identyczne i jedynie różniły się systemem.

3. Sony ma coraz mniejsze szanse na rynku Androida!

Jetem ogromnym fanem japońskiej firmy, ale umiem spojrzeć obiektywnie na ich sytuację. Jeśli w przyszłym roku nie doczekamy się poważnych zmian w praktycznie każdej kwestii działania Sony Mobile to widzę coraz mniejsze szanse wzrostu na Androidzie. Musimy pamiętać, że oprócz największych firm są też chińscy producenci, którzy radzą sobie coraz lepiej i z każdym kwartałem zaliczają spore wzrosty. Sony potrzebuje czegoś nowego, albo będzie to drastyczna zmiana podejścia do Androida albo Windows Phone.

Gdyby tylko te 3 rzeczy były ważne, to Sony pewnie już postawiłoby na Windows Phone, jednak nie jest tak różowo.

XBOX vs PLAYSTATION

To logiczne, że Microsoft upycha w smartfonach z Windows Phone swoje dodatki i usługi, a jedną z nich jest konto powiązane z tym na Xboxie. Moim zdaniem to właśnie konsole są kością niezgody i przez nie nie mamy jeszcze Xperii z okienkami. Jest to trudne do przeskoczenia, ponieważ Microsoft na pewno nie zrezygnuje z Xboxowych dodatków w potencjalnych smartfonach Sony. A z drugiej strony Japończycy nie mogą wspierać przeciwnika, ponieważ konsole PS4 świetnie sobie radzę na rynku i dawanie argumentu na korzyść przeciwnika byłoby nierozsądne.

Mam nadzieje, że obydwie firmy kiedyś dojdą do porozumienia w tej kwestii i zobaczymy Xperie z Windows Phone. Może wraz z premierą Windows 10? Ja byłbym pierwszy w kolejce po takiego smartfona. A co Wy sądzicie o takim rozwiązaniu?

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

 • Mnie bardziej nurtuje pytanie czy u nas Windows Phone się sprzeda, raczej jak na razie nie ma opinii z fajerwerkami zachęcających, że to system idealny. Dla mnie wygląd telefonu to sprawa drugorzędna, liczą się „wnętrzności”. A w tej kwestii z Windows Phone nie znalazłam nic zadowalającego, a stosunek ceny do zawartości to dla mnie lekka pomyłka. Chociaż nie wiem jak jest obecnie, telefon mam do wymiany, ale brak na to środków. Chociaż chyba zostanę wierna Androidowi.


  • KonduxKondux

   Author Odpowiedz

   Akurat u nas, czyli w Polsce Windows Phone sprzedaje się świetnie i jesteśmy jednym z krajów o najwyższej procentowej sprzedaży produktów z tym systemem (jak nie najwyższym). Nie wiem jakie są dokładne dane na tą chwilę, ale dochodziły już do 20% udziałów na rynku, co jest ewenementem na świecie, gdzie ma on przeważnie kilka % (w innych krajach Europy maksymalnie ok. 10%).
   Musisz też pamiętać, że wnętrzności w Androdzie i Windows Phone to nie to samo i nie powinno się ich przenosić 1:1. Telefon z gorszymi podzespołami będzie chodzić często lepiej niż ten z mocniejszymi na Androidzie. Sprawdź może Lumie 535, która ma moim zdaniem genialny stosunek ceny do jakości jak szukasz czegoś taniego.


   • Co do sprzedaży fajnie się dowiedzieć. Rok nie interesowania się nadmiernego jednak to dużo w tym przypadku.
    Co do Lumi (nie wiem jakie modele) znajomi nie mają za dobrego zdania, z 2 albo 3 osoby nie wypowiadały się za cieplo. Już nie jestem na etapie cudownego telefonu za 500 zł. Może się przekonam do WP jak wpadnę w romans z Windows 8. Jak na razie my tylko z doskoku ze sobą bywam. 🙂


    • KonduxKondux

     Author Odpowiedz

     Zależy jakie telefony mają, jeśli z systemem Windows Phone 7 to rozumiem 😉 8 jest dobra ;]
     Ja aktualnie przymierzam się do zakupu WP za +- 500 złotych, ponieważ wiem, że wystarczy mi on większości zadań. Coś droższego planuje kupić od Sony, ale nie jest to zaleta Androida, a jedynie producenta, którego jestem fanboyem 😛


     • KatsunetkaKatsunetka

      Author

      Ja szukam zabawki z możliwością dzwonienia i SMSowania. 😀 Ja jak już wymieniać to od razu na coś droższego bo akurat będę miała środki więc coś pomiędzy mam i chce ode mnie rozwodu coraz bardziej.


     • JakubJakub

      Author

      Ja czekam na możliwość kupna dla siebie Lumii 735 🙂 Ale Z1 Compact z WP 8.1 albo wyżej, byłoby cudownym urządzeniem 😀


     • KonduxKondux

      Author

      Popieram! 😀


Next Post