SzklanySamuraj.pl

Nareszcie! Ekany OLED są tańsze niż LCD! Chyba żadna wiadomość w ostatnich miesiącach mnie tak nie ucieszyła. Ciebie też powinna!

Jednym z najważniejszych elementów w smartfonach jest ekran. Jak wiesz korzystam obecnie z Lumii 640, która ma 5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości HD. Cały czas sądziłem, że jest to świetny panel. Powiem więcej, byłem zachwycony wyświetlanym przez niego obrazem, aż nie dostałem do testów Samsunga Galaxy J5. Zresztą sam zobacz:

20150930_163329

Panel w Samsungu jest jaśniejszy, wyświetla bardziej żywe kolory i przede wszystkim wygrywa z Lumią czernią. Największą różnicą między tymi modelami jest to, że 640-tka ma wyświetlacz IPS, a Galaxy został wyposażony w AMOLED-a. Oczywiście opinie użytkowników w sieci są różne, ale specjaliści jednoznacznie oceniają, że ekrany wykonane w technologii OLED są poziom wyżej niż inne panele. Moje doświadczenia są takie same:

OLED-y rządzą, a Samsung ze swoimi panelami AMOLED jest najlepszy na rynku

Dlatego cieszy mnie informacja, którą podało ETNews. Według firmy badawczej IHS Technology, koszt produkcji 5-calowego panelu AMOLED o rozdzielczości HD w pierwszym kwartale tego roku to 14,3 dolarów. Taki sam wyświetlacz, ale LTPS LCD jest nieco droższy i kosztuje 14,6 dolarów. Jest to znacząco różnica w stosunku do czwartego kwartału zeszłego roku. Wtedy ceny wynosiły odpowiednio 17,1 oraz 15,7 dolarów, oczywiście AMOLED był droższy.

Liderem rynku ekranów OLED jest Samsung Display, który od połowy zeszłego roku znacząco poszerzył swoje wpływy na rynku mniejszych i średnich smartfonów. Ważne w tym łańcuchu są również chińskie firmy, które zaczęły stawiać na takie wyświetlacze. Do tej pory większość urządzeń miała IPS-y, ale jak widać w tym roku to może się zmienić.

I to jest jedna z lepszych wiadomości w ciągu ostatnich miesięcy!

Gdy dostałem w swoje ręce Samsung Galaxy J5, byłem zachwycony jego ekranem. Potem w sieci pojawiły się informacje, że Koreańczycy sprzedają całe linie produkcyjne paneli LCD i zastępują je OLED-ami. Już wtedy czułem, że za kilka lub kilkanaście miesięcy ceny tych ekranów spadną na tyle, że staną się realną alternatywą dla innych rozwiązań.

Najlepsze z tego wszystkiego jest to, że dzięki temu takie panele będą mogły częściej trafiać do tańszych urządzeń, a nie tylko flagowców. Nie każdy ma pieniądze, żeby kupować topowy model za ponad 2000 złotych. Galaxy J5 i kilka innych Samsungów to chlubne wyjątki (tak poza tym, to pojawił się jego następca), ale poza nimi na rynku nie było zbyt dużego wyboru. Szkoda, więc cieszę się, że to się w końcu może zmienić.

Już od dawna powtarzam, że chciałbym zobaczyć dobrą Xperię z OLED-em…


A jeśli wpis Ci się spodobał i chcesz być na bieżąco to zostaw lajka. Dzięki!


Źródło: ETNews via Phone Arena / Zdjęcie: Ronny Marx

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • To ja, też bym zobaczył jak by wyglądał ekran z amoledemy lub oledem z funkcją firmowa od Sony triluminos, tylko dziwne jest dla mnie, po co oni do 5 calowego smartfony dawaja HD a nie fullHd, przecież od 5 cali do 5.2,inne mają tylko fullHd 100%,hd 50% dobre jest, a fullHd jest 100% najlepsze, Jak ja bym w własnej firmie z smartfonami by dawał tylko fullHd,do każdego ekranu lub 4k.


Next Post