SzklanySamuraj.pl

iPhone 7 Plus od swojej premiery dumnie zajmuje pozycję lidera we wszystkich rankingach wydajności. W końcu spadł na drugie miejsce, ale ja tam specjalnie się z tego nie cieszę.

iPhone’y to najszybsze urządzenia na rynku i chyba nikt nie będzie się sprzeczać z tą tezą. Mimo pozornie słabszych podzespołów, optymalizacja jest na tak wysokim poziomie, że ani w codziennym użytkowaniu, ani w benchmarkach nie ma smartfona, który mógłby pobić topowy produkt Apple’a. Przynajmniej tak było do tej pory, ponieważ OnePlus 5 ma na tyle mocną specyfikację, że śmiało może stanąć w szranki z iPhone’m 7 Plus!

OnePlus 5 nie tylko podjął rękawice, ale i wygrał!

Pisałem ostatnio o OnePlusie 5 i delikatnie mówiąc, nie zdobył on mojego serca. Jeśli dodać to tego fakt, że w tym modelu, Chińczycy znów podkręcali wydajność, żeby osiągnąć lepsze wyniki w benchmarkach, to tym bardziej chcę trzymać się od niego z daleka.

Mimo tego, trzeba przyznać, że specyfikację ma z najwyższej półki. Snapdragon 835, 8 GB pamięci RAM i bardzo szybka (UFS 2.1) pamięć wbudowana, robią z niego wydajnościowego potwora, nawet bez oszukiwania. Dokładnie tyle było potrzebne, żeby pokonać najmocniejszy smartfon Apple’a, czyli iPhone’a 7 Plus. Ostateczny wynik okazał się lepszy o 7 sekund, ale przez większość czasu rywalizacja była bardzo wyrównana. Tak naprawdę urządzenie z jabłkiem przegrało przez minimalnie dłuższe animacje włączania aplikacji. Gdyby nie one, różnica między tymi produktami mogłaby być nie większa niż 1-2 sekundy i ciężko stwierdzić dla kogo. OnePlus 5 jak żaden inny telefon z Androidem poradził sobie z trzymaniem aplikacji w pamięci podręcznej, ale ma jej w końcu aż 8 GB.

No właśnie, w związku z tym mam jeszcze jeden wniosek.

Optymalizacja na Androidzie to jakiś żart!

Jeśli dopiero smartfon z 8 GB pamięci RAM (iPhone 7 Plus ma 3 GB) może rywalizować z produktem Apple’a to widać jaka jest różnica w optymalizacji tych dwóch systemów. Oczywiście w tym miejscu należy wspomnieć o ogromnej bazie urządzeń z rozwiązaniem Google’a oraz otwartości, którą daje ten system. Ma on dużo więcej możliwości, ale również potrzebuje więcej mocy. Na środku znalazłby się Windows Phone 8/Windows 10 Mobile pod którego kontrolą pracowała więcej urządzeń niż pod iOS, ale jednak jego działanie było bliższe temu jabłkowemu.

Nie mam tutaj pretensji do samego wyszukiwarkowego giganta, ponieważ on tylko daje system, ale już topowi gracze mogliby bardziej przyłożyć się do lepszego zarządzania pamięcią RAM. W innym przypadku za 2/3 lata, nasze smartfony będą mieć po 12/16 RAM-u, co wydaje mi się nieco śmiesznym rozwiązaniem. Skoro do podstawowych działań na Windowsie 10 wystarczają jedynie 4 GB (a przy 8 GB spokojnie można przejść Wiedźmina 3), to telefon musi mieć tej pamięci aż tyle?


Źródło: PhoneBuff via GSMManiak Zdjęcie: 9to5mac

Bloguję od kilku lat, a po licznych perypetiach i dziesiątkach blogów zostałem Szklanym Samurajem. Piszę tu głównie o smartfonach, ale i inne technologiczne tematy nie są mi straszne.

View Comments

  • simonsimon

    Author Odpowiedz

    Widać, że autor to typowy wznawca apple i nie zna się na innych smartfonach w ogóle. Z „najszybszością” iphona 7 ja bardzo chętnie podyskutuję. Oneplus 5 nie oszukuje w benchmarkach. Ma lepsze wyniki od telefonów z identycznymi procesorami, ponieważ taktowanie procesora zostało podwyższone. Nie jest to oszustwem, ponieważ działa to w każdej aplikacji, która w danym momencie będzie tego wymagała. Zapraszam do dyskusji ?


    • Typowy wyznawca Apple’a, który swego czasu uwielbiał Windows Phone’a, a od kilku lat przerobił kilkanaście Androidów. iPhone’a nigdy nie miałem. Korzystałem u innych, zbierałem opinie, obserwowałem, ale na żadnego nie wydałem swoich pieniędzy, co czyni ze mnie chyba słabego wyznawcę.

      OnePlus oszukiwał już wcześniej w benchmarkach i teraz robi to samo. Piątka jest zaprogramowana, żeby w benchmarkach mieć inne taktowanie, nie we wszystkich aplikacjach, więc to jest oszukiwanie. OnePlus tłumaczy, że chce pokazać jaką moc jego urządzenie może osiągnąć w codziennym użytkowaniu, ale słabsze rdzenie nie pracują na 100% przy przeglądaniu Facebooka czy nawet graniu w gry, jedynie w appkach benchmarkowych 😉

      http://www.androidauthority.com/oneplus-5-manipulates-benchmarks-781518/

      https://www.xda-developers.com/oneplus-5-benchmark-cheating-reviews/


      • Bo nie ma jeszcze aplikacji oprócz benchmarków, które mogły by w pełni wykorzystać potencjał snapdragona 835 i grafiki adreno 504. Jeśli najbardziej wymagające gry nie tną się na słabszych parametrach, to po co używać 100% mocy ? Tylko skróciło by to pracę na akumulatorze.


Next Post